Da te volim srce zna draga moja BiH! II dio

Ljubav prema domovini i njenim narodima počinje sa prvim pozitivnim osjećajima prema roditeljima, roditeljskom domu, prema najbližima i najdražim osobama. Poimanje domovine počinje sa porodičnim domom koji je malom djetetu sav njegov svijet. Potom se širi na dvorište, ulicu, vrtić, grad u kojem živi, potočiće, rijeke, brda, planine, ravnice i širi se do granica Bosne i Hercegovine. Uz geografsko područje vezuje se život naroda, običaji, jezik, kultura, umjetnost, herojski podvizi junaka u borbi za slobodu i nezavisnost domovine BiH. Temelji osjećaja nacionalne svijesti, pripadnosti, privrženosti, odanosti, razumijevanje među narodima, tolerancije, jednakopravnosti, briga za slobodu i suverenitet razvija se prvo u porodičnoj zajednici, a nadograđuje u vrtiću kao prvoj odgojnoj-obrazovnoj instituciji.
U vrtićima JU “Djeca Sarajeva” u Primarnom programu i Obaveznom programu za djecu u godini pred polazak u školu realizirane su svečanosti povodom Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine. Nasmijana i svečano obučena djeca u boje zastave naše domovine pokazala su šta sve znaju o domovini i koliko je vole.

Obavezni program za djecu u godini pred polazak u školu

Vrtić “Dječiji Grad”

Vrtić “Dunje”