Obilježena godišnjica stradanja četvero djece u dječijem parku u Hrasnici

20. novembra 1989. godine Generalna skupština Ujedinjenih naroda usvojila je Konvenciju o pravima djeteta, međunarodni dokument kojim se priznaju prava djece u cijelome svijetu u želji da zajedno stvaraju svijet kakav zaslužuju djeca. Svijet u kojem će svako dijete imati priliku rasti, učiti, razvijati svoje sposobnosti i talente, odrastati u porodici, biti sigurno i zaštićeno. Ova Konvencija jamči djeci temeljna ljudska prava, pravo na ime, roditelje, dom, ljubav, hranu, igru, obrazovanje… život. Sva su prava povezana i jednako važna. Pravo na život, temeljno ljudsko parvo, nekoj djeci u protekom ratu je nepravedno oduzeto.
Dana 12. jula 2021. godine djeca iz vrtića “Radost” su prisustvovala obilježavanju godišnjice stradanja četvero djece u dječijem parku u Hrasnici 1992. godine. Tom prilikom djeca iz vrtića su deklamovala recital o dječijim pravima iz zbirke pjesama “U svijetu pravde dječje” pjesnika Velimira Miloševića. Šesta Pravdina pjesma je kratka i jasna, iz nje progovara dječije parvo na život:
Raste, raste, sred života
Dijete-ljepotna ljepota.

Raste raste i sanjari,
Prelijepi cvijet mali.

Raste cvjeta i miriše,
Ruža u kojoj dijete diše.

U krunici tog cvijeta,
Čitav svijet će da procvjeta.

A u srcu tog cvijeta
Žive djeca-rascvjetana.
SVIJET CVJETA I MIRIŠE
RUŽU U KOJOJ DIJETE DIŠE.
Potom su mališani odali počast poginuloj djeci, koja su se samo igrala, položivši cvijeće na spomen obilježije.